preloaderlogo lütfen bekleyin

HibeKobi / Haberler

blog-img

KARACADAĞ KALKINMA AJANSI STRATEJİK İMALAT SEKTÖRLERİNE FİNANSMAN DESTEĞİ

Karacadağ Kalkınma Ajansı Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteğini Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ettiklerini belirterek, "Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız." dedi.

Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız. Vakıf Katılım AŞ ve Ajansımız iş birliğinde uygulanacak bu program sayesinde, işletmelerimizin üzerinden finansman yükünü kaldıracak ve daha fazla kaynağı yatırıma yönlendireceğiz. Bu sayede ciddi bir kredi hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Burada ne kadar büyük bir finansman oluşturabilirsek bizim açımızdan o kadar değerli.

BAKAN BEYİN DİĞER AÇIKLAMASI

Bugün de geniş çaplı analiz ve değerlendirmeler sonucunda içeriği belirlenen yeni bir destek programını ilan ediyoruz. Toplam bütçesi 50 milyon lira olan bu destek programıyla belirlenen sektörlerdeki sanayicilerimizin kullanacağı kredilerin finansman maliyetini Ajans olarak karşılayacağız. Vakıf Katılım AŞ ve Ajansımız iş birliğinde uygulanacak bu program sayesinde, işletmelerimizin üzerinden finansman yükünü kaldıracak ve daha fazla kaynağı yatırıma yönlendireceğiz. Bu sayede ciddi bir kredi hacmi oluşturmayı hedefliyoruz. Burada ne kadar büyük bir finansman oluşturabilirsek bizim açımızdan o kadar değerli. Ekonomi Reform Programı kapsamında 5'inci ve 6'ncı Bölge yatırımlarına yeni bir finansman modeli de çalışıyoruz, yakın zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığımızla birlikte ilan edeceğiz. Şartları sağlayan tüm sanayicilerimizi bu programdan faydalanmaya davet ediyorum.

KARACADAĞ KALKINMA AJANSI

Karacadağ Kalkınma Ajansı, TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) Bölgesi’nde faaliyet göstermek üzere, 25.01.2006 tarih ve 5449 sayılı Kalkınma Ajanslarının Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkında Kanun’un 3’üncü maddesine dayanılarak 22.11.2008 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 10.11.2008 tarih ve 2008/14306 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş ve Ajans Genel Sekreterinin 20 Ağustos 2009 tarihinde göreve başlaması ile faaliyetlerine başlamıştır.

FİNANSMAN DESTEĞİ VE FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Finansman desteği, başvuru rehberinde belirtilen nitelikteki projeler için, ilgili aracı kuruluşlardan alınacak krediler karşılığında ödenecek finansman giderlerinin, ajans tarafından karşılanmasını öngören mali destektir. Faizsiz kredi desteği, Ajansın başvuru rehberine uygun projelere aracı kurumlar vasıtasıyla faizsiz kredi temin etmek suretiyle sağlayacağı mali destektir.

DESTEK UNSURLARI

Üst limitin 2 milyon 500 bin olması planlanan faizinin ajans tarafından karşılanacak olan ve belirli sektörlerde faaliyet gösteren işletmelere ilk 6 ayının ödemesiz olacağı  3 ay da bir ödenmek üzere toplamda 18 ay ödenmek üzere  Stratejik İmalat Sektörlerine Finansman Desteği sağlanacak.