preloaderlogo lütfen bekleyin

HibeKobi / Haberler

blog-img

HİBE VE TEŞVİK NEDİR? NASIL ALINIR? FAYDALARI NELERDİR?

Hibe ve teşvik nedir? Nasıl alınır? Sorularına Hibe nedirle başlayabiliriz. Hibe: karşılıksız verme anlamına gelmektedir. Bir kamu kuruluşu, işletme ya da vakıf tarafından bir eğitim kurumu, şirket ya da kişiye verilen karşılıksız paradır.

Teşvik ise Özendirme, Bir Yöne Sevketme,  Yönlendirme anlamlarına gelmekle beraber yazımıza konu olacak haliyle kobi,stk veya çiftçileri firmalarının bazı faaliyetlerinde (yeni yatırımlar, kapasite artırımları, modernizasyonlar ya da istihdam) tarafında sağlanan devletin verdiği vergi avantajlarına teşvik denir.

YATIRIM TEŞVİK ÇEŞİTLERİ

Genel Yatırım Teşvik Uygulamaları

Bölgesel Yatırım Teşvik Uygulamaları

Büyük Ölçekli Yatırım Teşvik Uygulamaları

Stratejik Yatırım Teşvik Uygulamaları

HİBE VE GERİ ÖDEMESİZ TEŞVİKLER NASIL ALINIR?

Faizsiz veya Geri ödemesiz desteklersen kimler nasıl faydalanabilir. Bu soruyla çokça karşılaşınca bazı destekleri anlatmakta fayda olacağına inanıyorum.

Devlet  ayrıca isşizlik sorunun çözülmesi ve istihdamın artması adına kendi işini kuracak olan vatandaşlara çeşitli yardım ödemelerinde bulunuyor. Bu ödemelerin bazılarına yapılan aramalar ise günümüzde artmaktadır. Öte yandan 2020 senesinde kendi işini kurmak isteyen kişiler KOSGEB tarafından hibe desteği almak fırsatı yakalamaktadır. Bunun beraberinde SGK ve Bağ-Kur desteği de sağlanmakta olup vergi muafiyeti olanağı da verilmektedir.

KOSGEB

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) markalaşması, kurumsallaşması, verimlilik artışı ve

uluslararası piyasalara erişim sağlamaları amacıyla eğitim ve danışmanlık hizmetleri düzenlenecek, dijital dönüşümlerini tamamlamalarına ve yenilikçi iş modelleri geliştirmelerine katkı sağlayacak projelerİ hayata geçirmekte önemli rol almaktadır.

BAKANLIKLAR

Günümüz Türkiyesinde altmışa yakın kurum kuruluş hibe destek teşvik veya muafiyetler sunarak kobi stk ve çiftçilere kullanım olanakları sunmaktadır.

Özel sektördeki yerli ve yabancı firmalarımızın, kamu tarafından sağlanan teşvikler, hibeler, muafiyetler, destekler, izinler vb. konularda yeterli, sağlıklı ve sürekli bir bilgi birikimine sahip olmadığından çeşitli kayıplar ve sorunlarla karşılaştıkları gözlemlenmiştir.

Öncelikle bu eksikliğin giderilmesi için firmalarımızın teşvik, yatırım, ithalat, ihracat, hibe konularında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

PROTİME OLARAK

Girişimciler, STK ve Kamu Kurumlarına Avrupa Birliği Projeleri hazırlamada danışmanlık yapan firmamız Tarımsal Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ve spesifik olarak belli dönemlerde sadece belli konularla ilgili açılan  hibe projeleri yürütmektedir.

Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Başbakanlık ve Büyükelçilik fonlarından kar amacı güden yatırımlara da izin veren projeler üretmeyi hedefleyen firmamız, bu konuda üzerine düşen vazifeleri üstlenebileceği ön çalışma ve hazırlıkları yapmaya devam etmektedir.